6 kwietnia 2020

Kawa dodaje energii, pobudza, poprawia koncentrację, a także doskonale smakuje. Kawa rozpuszczalna cieszy się dużą popularnością ze względu na wygodę przygotowania. Kawa rozpuszczalna nie wymaga parzenia, a jej przygotowanie jest proste i szybkie. Dla wielu z nas to stały element codziennego menu, dlatego warto wiedzieć, jak ten produkt wpływa na zdrowie.

Co jest w tej kawie?

Po pierwsze kofeina. To właśnie kofeina odpowiada za działanie kawy. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny niż kawa naturalna. Jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej to około 65 mg kofeiny. Przyjmuje się, że bezpieczna jej dawka to maksymalnie 400 mg dziennie – w takich ilościach nie powoduje ona negatywnych skutków. Po stronie zalet kawy rozpuszczalnej można też zapisać fakt, że zawiera ona mało kalorii około 1,5-2 na filiżankę. Oczywiście kalorii będzie dużo więcej, gdy dolejemy do niej mleka i dodamy cukru. Kawa rozpuszczalna zawiera minerały, które mają pozytywny wpływ na organizm, między innymi magnez, wapń i cynk. Jednocześnie zawiera ona stosunkowo duże stężenie metali ciężkich. Szczególną uwagę zwraca się na nikiel, który może powodować alergię. Warto pamiętać, że kawa naturalna również zawiera ten pierwiastek, chociaż w mniejszych ilościach. Kawa zawiera też kwas szczawiowy, który w układzie pokarmowym wiąże się z metalami, co obniża ich wchłanianie. Na szczawiany powinny uważać osoby cierpiące na problemy z trzustką i wątrobą. Kawa naturalna zawiera podobne ilości szczawianów jak biała, zielona i czerwona herbata. Kawa rozpuszczalna zawiera tyle szczawianów, co herbata czarna, dlatego nie jest zalecana osobom z chorobami układu moczowego. Kawa zawiera też antyoksydanty. Przez długi czas uważano, że kawa rozpuszczalna nie zawiera przeciwutleniaczy ze względu na proces produkcji. Najnowsze badania wykazały jednak, że dostarcza ona nawet dwa razy więcej tych cennych dla organizmu substancji niż kawa naturalna.

Rozpuszczalna czy naturalna?

Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Bo zwykle decydują walory smakowe, rytm dnia, przyzwyczajenia. Kawa rozpuszczalna ma zarówno korzystne, jak i negatywne działanie. W przypadku umiarkowanego spożycia nie ma ona jednak złego wpływu na organizm i jest bezpieczna.

Related Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *