26 kwietnia 2020

Kawa to najpopularniejsza i najbezpieczniejsza z używek. Niegdyś uznawana za szkodliwą dla zdrowia, kila lat temu została całkowicie zrehabilitowana.

Większość kawoszy pije ją dla przyjemności, ale też by się obudzić rano i dać sobie energię do walki z codziennością. Wpływ kawy na organizm w znacznym stopniu zależy od indywidualnych cech, od płci, wieku, wagi, ale również od tego, jaki prowadzimy styl życia, jaką stosujemy dietę.

Trochę historii

Kawa rośnie na zielonym krzewie kawowca. Jej ziarna suszy się po czym wypala i mieli. Ziarna kawy wykorzystywano już w I tysiącleciu p.n.e. Kawa dotarła do Europy w XVI wieku z Etiopii. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Od zawsze budziła emocje i kontrowersje. Raz uważano, że ma działanie lecznicze, potem że wcale nie jest dobra dla naszego zdrowia. Na początku kawa była pita bez dodatków, z czasem, zaczęto poprawiać jej smak. Kawę długo uznawano za używkę, sądząc, że ma znacznie więcej wad niż zalet. Od roku 2016 została umieszczona w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Odpowiednio dawkowana i umiejętnie parzona, oprócz walorów smakowych, ma również właściwości lecznicze. Najbardziej szkodliwą jest kawa po turecku. Powstała w ten sposób zawiesina podrażnia żołądek. U osób pijących kawę od czasu do czasu, ciśnienie  może gwałtownie  się podwyższyć, natomiast u tych, którzy piją ją regularnie nie odnotowano takich objawów. Badania wykazały, że w ekstrakcie kawy jest ponad 1000 substancji bioaktywnych, które wykazują pozytywne oddziaływanie na organizm, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Uważa się również, że kawa nie jest czynnikiem wpływającym na rozwój nadciśnienia i nie jest zakazana osobom z tą chorobą, szczególnie gdy są dobrze leczeni.

Kawa w liczbach

Uważa się, że dwie filiżanki kawy dziennie nie mają negatywnego wpływu dla zdrowia. Wypijanie od 3 do 5 filiżanek espresso dziennie może mieć wręcz wpływ dobroczynny. Ale uwaga, kawa może być też używką niebezpieczną – 10.000 mg kofeiny, czyli 75 filiżanek, jest dawką śmiertelną. Pijąc 10 filiżanek espresso dziennie może występować gwałtowniejsze bicie serca i nadpobudliwość. Najbardziej łagodna dla organizmu jest kawa rozpuszczalna.

Related Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *